KYK Öğrenim Kredisi Alma Şartları 2017

Reklam Alanı 6

KYK Öğrenim Kredisi Alma Şartları 2017

Birçok öğrenci herhangi bir şekilde kendisine burs bulmaya çalışır. Türkiye de ise öğrencilere burs veren birçok gerek özel gerek devlet kurumu vardır. bu tip kurumlar öğrencilere belli başlı koşullar altında burs ya da kredi verirler. Verilen burs geri alınmıyorsa geri ödemesiz, alınıyorsa geri ödemeli olarak yani öğrenim kredisi olarak adlandırılır. Öğrenim kredisi genel olarak birçok kredi tipinden farklıdır. Sizlere mezun olduktan 4 yıl sonraya kadar vade verilir ve hatta belli başlı durumlarda kredinin geri ödemesi iptal olabilir. Sizlere bu gün devletin öğrencilere burs ve kredi veren kurumu olan Kredi Yurtlar Kurumu öğrenim kredisi nasıl alınır ve de bu krediyi alma şartları hakkında bilgi vereceğim.

Lise eğitimini tamamlamış olan öğrenciler, yurt içi ve yurt dışı bir üniversitede öğrenim görmeye başladıklarında ve ya aldıkları eğitimlerin 2. Yılında ve ya herhangi bir döneminde Kredi Yurtlar Kurumunun burs veya öğrenim kredisine başvururlar. KYK tarafından verilen burs geri alınmaksızın normal şartlar altındaki öğrenim süresi boyunca verilmektedir fakat öğrenim kredisi ise borçlanma yoluyla(geri ödemeli) olarak verilmektedir. Öğrencinin geri ödeyeceği miktar, öğrenim hayatı boyunca aldığı miktara Türkiye İstatistik Kurumu Toptan Eşya Fiyat Endeksindeki artışlarda eklenir ve böylece öğrencinin ödeyeceği miktar hesaplanır. Bu sebepledir ki bu krediyi alması gereken kişilerin bir kez daha düşünmesi faydalı olabilir.

Kimler KYK Kredisi Alabilir?

Kredi yurtlar kurumunun verdiği öğrenim kredisinden; ön lisans öğrencileri, lisans öğrencileri, açık öğretim öğrencilerinden sadece önceliğe sahip olanlar(şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü vb.),iki yıllık okuldan mezup olan dikey geçiş sınavı ile dört yıllık okullara ara vermeden kayıt yaptıran öğrenciler(intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmez),yüksek lisans öğrencileri, doktora öğrencileri, master öğrencileri yararlanabilir.

KYK’dan Kimler Yararlanamaz?

Eğitim gördüğü yüksek öğrenim kurumundan mezun olan öğrenciler(dikey geçiş, master ve doktora hariç),eğitim süresini normal eğitim süresinde tamamlayamamış öğrenciler(artık yılı olanlar), Sağlık sebebi dışında ön lisans mezunlarından ara vermek suretiyle intibak programına başlayan öğrenciler, ön lisanstan lisans eğitimine geçiş yapan öğrenciler intibak süresince, Kredi yurtlar kurumundan daha önce burs veya öğrenim kredisi alan öğrenciler, yabancı uyruklu öğrenciler, kişisel bilgilerinde gerçek dışı beyanda bulunan öğrenciler, kredi yurtlar kurumunun yurtlarında kalıp yurttan süresiz çıkarma(atılma)cezası alan öğrenciler, kredi isteğinde bulunduğu tarihte öğrenim gördüğü yüksek öğrenim kurumunda bir yıldan daha fazla başarısız olan öğrenciler, Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerine göre öğrenim kredisi almaya uygun bulunmayan öğrenciler öğrenim kredisinden yararlanamaz.

Kyk kredisi başvuruları kabul olmayan öğrenciler dilerlerse bir sonraki seneye tekrar başvurabilir. Bu tip durumlar da ikinci kez başvurmak genellikle yararlı olmaktadır.

Yine işinize yarayabileceğini düşündüğümüz bir yazı olan Evlilik Kredisi konusuna gözatabilirsiniz.

 

Reklam Alanı 5
336x280

Üye OlŞifremi Unuttum