Kredi Tahsisi Nedir, Uzmanı Kimdir?

Reklam Alanı 6

Kredi Tahsisi Nedir, Uzmanı Kimdir?

Dönem dönem bir şey almak veya yatırım yapmak amacıyla kredi ihtiyacı duyabiliyoruz. Bu bazen bir konut veya işyeri olabiliyor. Makalemizde kredi tahsisi nedir? Sorusuna cevap arayacağız. Öncelikle dört aşamadan oluşan kredi tahsisi başvuru, kişinin incelemesi, çekilmek istenen meblağın ödenilebilirliği değerlendirmesi ve sonuçlanma olarak kabaca tarif etmek mümkündür. Günümüzde yoğun bir şekilde faydalanılan bu sistemle tüketiciler ev, iş yeri veya ihtiyaçları doğrultusunda kredi kullanmaktadır. Bankalar krediye çekmek için kendisine başvuran müşterisinin durumunu inceleyip bu şartlara uygun bulduğu kişilere kredi imkânı sağlamaktadır. Banka açısından bakıldığında kendisinden para talep eden kişinin gelir durumu önemli bir aşamadır ve çektiği krediyi ödeyebileceği kanaatini edinmesi gerekmektedir. Bu nedenle öncelikle gelir durumunun belgelenmesi gerekiyor.

Dört Aşamalı Kredi Tahsisi Neticesinde Krediniz Hazırlanıyor

Hangi bankadan kredi kullanırsanız kullanın mutlaka bu dört aşamadan geçmiş olmanız gerekiyor. Tüketiciler olarak biz sadece bankanın istediği belgeleri bankaya veriyoruz ve bir bekleme sürecine giriyoruz. Banka yetkilileri genellikle bir hafta içinde talep ettiğiniz krediyi çekip çekemeyeceğinizi size bildiriyor. Daha önce başka bir kredi çektiyseniz ve bu kredide ödeme sorunu yaşadıysanız genellikle olumsuz yanıt veriliyor. Peki, buna kim karar veriyor? İşte bu noktada kredi tahsis uzmanı devreye giriyor.

Kredi Başvurusu Ardından Tahsis Uzmanı Çalışmalarına Başlıyor.

Kredilerde sadece konut veya araç alımları söz konusu değildir çok sayıda kredi çeşidi vardır. Sözgelimi şirketlerde bu kredilerden yararlanmak isteyebilir. İster kurumsal bir yapısı olsun ister bireysel olarak bir kredi başvurusu olsun her anlamda kredi tahsis uzmanının vereceği rapor çekilecek kredinin onaylanıp onaylanmamasını sağlar. Tahsis uzmanı krediyi kullanacak kişi veya kurum hakkında bilgiler toplamakla işe başlar. Süreç

  • Veri toplama ve pazarlama
  • Araştırma süreci (bireysel ve kurumsal )
  • Elde edilen bulguların Analizi
  • Sonuç aşaması ve kredi kullanımı

Aşamalarının ardından devam ediyor. Banka tarafından krediye uygunluk verilen kurumsal veya bireysel talepler son bir kez müşteriye onaylandığı veya onaylanmadığı şeklinde bildiriyor. Daha sonra karşılıklı anlaşmaya varılması halinde kredi kullanımına karar verilir. Bizim krediye başvurumuzun ardından yaşanan süreç kısaca bu şekilde özetlenebilir. Fakat hemen belirtmekte fayda var sonuçta en nihai karar müşteri tarafından verilmektedir. Dikkat edilmesi gereken nokta başvurunuz sırasında size sunulan şartlar ile başvuru sonrasında bir değişiklik olup olmadığıdır. Söz gelimi kredi çekebilir raporu verilen talebin sahibine sonradan ilave şartlar getirilebiliyor. Bu durumu sizin değerlendirmeniz gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan kredi borcu nasıl yapılandırılır konusuna bakmak istermisiniz?

Reklam Alanı 5
336x280

Üye OlŞifremi Unuttum