Kredi Notu Nedir ?

Reklam Alanı 6

Kredi Notu Nedir ?

Kredi notu veya bir başka deyişle kredi puanı bir bakıma bireyin banka ve her türlü finans kuruluşuyla arasında geçen her türlü durum ortaya konduğunda ortaya çıkan sayısal bir ifadedir. Finans kuruluşları ve bankalar bu ifadeyi birey için referans olarak kabul ettiğini de belirtmemiz gerekir. Aynı zamanda banka ve finans kuruluşlarının bireye kredi vermeden önce kredi risk analizi yaparken de bu nottan faydalandığını da belirtmemiz gerekir. Eğer kredi notunuz düşük ise bankalar size kredi vermek için diğer yöntemlere başvurmayı deneyebilir (ipotek, kefil, teminat, rehin, vb.) ya da kredi başvurunuzu reddedebilir. Kredi notu nedir sorusuna verilebilecek en basit cevap bir bakıma tüm borçlarını zamanında ödeyen bireyin kredi konusunda sorunu olmaması borç geciktiren bireyin ise birinci bireyimize kıyasla daha zor kredi çekmesi denebilir. Ülkemiz  bankacılık ve finans sektöründe kullanılan bireysel kredi notu 0 ile 1900 arasındadır. Buna göre kredi notu 0 a yakın olan bireylerin kredi alması çok zor yani bankaya olan riski yüksek, 1900’e yaklaştıkça kredi alması kolay ve bankaya olan riski düşük anlamına gelmektedir. Daha da detaya inecek olursak bu unsurlar şu şekilde sıralanmakta.

Bireysel kredi ve kredi kartı  ve kamuya olan borçları ödeme alışkanlıkları: %30

Mevcut hesap ve kişinin borç durumu: %25

Yeni kredi açılışları:  %20

Kredi kullanım sıklığı:  %15

Diğer :  %10

Kredi Limitinin %30’nu aşmamakta bunlar arasında az yüzdelik dilim kaplasa da yer almakta

Buna istatistiklere bakılacak olursa eğer kredi çekme gibi bir durumunuzun olma ihtimali varsa kredi kartı ve kamuya olan borçlarınızı düzenli ve zamanında ödediğinizden emin olmalısınız.

Eğer bu kredi notlarını da yükseklik – düşüklüğüne göre sınıflandıracak olursak şu şekilde bir tablo bizi karşılıyor. Kredi notu öğrenme konusunda buna bir çok örnek görebilirsiniz. Kredi notu derecelendirmesi ise aşağıda ki tabloda görünüyor, bu tablo sizin kredi çekme konusunda olumlu/olumsuz sonuç almanızı belirliyor.

  • Çok Riskli ( diğer yöntemlerden yararlanmadan kredi çekme imkanı düşük : 0 – 799 )
  • Orta Riskli ( diğer yöntemlerden yararlanmadan kredi çekme ihtimali var :  800 – 1299 )
  • Az Riskli ( Diğer yöntemlerden yararlanmadan kredi çekmesi olağan : 1300-  1499 )
  • İyi ( diğer yöntemlerden yararlanamadan kredi çekmesi mutlak : 1500 -1699 )
  • Çok iyi ( diğer yöntemlerden yararlanmadan kredi çekmesi kesin 1700 -1900 )

Kredi Notumu Düşüren Diğer Durumlar Nelerdir ?

Günümüzde kredi kullanmayan ve kredi kartına sahip olmayan insan sayısı bir hayli az bu kullanmayan  az kısmın ise yine çok az bir kısmı gerçekten ihtiyacı olmadığı için kredi kullanmıyor. Geri kalan kısım ise sorunu kredi notunun düşük olması yukarıda bahsettiğimiz olayların yanı sıra geçmişte idari takibe düşme, icra takibine düşme, ödenmemiş kredilerin bulunması da kişilerin kredi çekerken karşısına çıkan durumlar arasında. Eğer gelecekte kredi çekerken sorun yaşamak istemiyorsak yukarıda bahsettiğimiz olayların haricinde bu olayları da göz önünde bulundurmalısınız.

Findeks Ödeme Performansınızı Nereden Biliyor ?

Öncelikle findeks nedir diyenlere cevabım : Yukarıda bahsettiğimiz kredi notunun literatürdeki ismi bir diğer deyişle eski kredi kayıt bürosunun restore edilmiş halidir asıl konumuza gelecek olursak bizim ödeme performansımız için merkez bankası veri havuzunu kullanarak hesaplıyorlar aslında merkez bankası birtakım verileri işleyerek bunu banka ve finans kuruluşlarının kullanımına sunuyor. Bunun karşılığında Merkez bankası banka ve finans kuruluşları ödemesi gecikmeye düşen her türlü bilgiyi merkez bankasına bildirmekte.  Aslında bu bir karşılık değil kanuni bir zorunluluktur. Kredi notunuzu ufak bir meblağ ödeyerek  hesaplamak için findeks.com sayfasını kullanabilirsiniz.

Kredi notu nedir konusunu böylelikle noktalamış olduk, soru/sorunlarınızı konu altından yorum ile iletebilirsiniz.

Reklam Alanı 5
336x280

Üye OlŞifremi Unuttum