Kredi Kartları Sanal Alışverişe Kapatılıyor

Reklam Alanı 6

Kredi Kartları Sanal  Alışverişe Kapatılıyor

Son zamanlarda internet üzerinden yapılan dolandırıcılıklar BDDK’ nın dikkatini çekecek artışa geçti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bu duruma bir çözüm bulmak için kollarını sıvamış bulunmakta. Kopyalanan kartlar, mail sahteciliği yoluyla ele geçirilen kartlar yüzünden vatandaşlar kart kullanmaktan çekinir hale gelmiş durumda. Alışveriş yapılan sitenin yeteri kadar güvenli olmaması da bu tür olaylara zemin hazırlıyor. Bu sebeple sanal alışveriş yapılan siteye de oldukça dikkat edilmeli. Tabi sadece müşterilerinin dikkat etmesiyle engellenebilecek bir sorun değil bu durum.

Son yapılan araştırmalara göre ülkemizde 176 milyon banka ve kredi kartı üzerinden milyarlarca lira alışveriş yapılıyor. İnternet üzerinden yapılan alışverişler ise sanal alışveriş yapan kart kullanıcısının bilinçsizliğinin etkisi ile kart bilgileri internet ortamında ele geçiriliyor. Bu durumda birçok müşterinin mağdur olmasına sebep oluyor.

BDDK’ nın yeni düzenlemesiyle bu durumun biraz olsa azaltılabileceği düşünülüyor. Yeni yürürlüğe giren düzenleme ile birlikte kredi kartları internet alışverişine kapatılıyor. Müşteri kendi talimat vermediği takdirde kredi kartları artık sanal alışveriş için kullanılamayacak.

Müşterilerin sanal alışveriş için kartını açtırması da çok kolay olmayacak, SMS ya da mail ile talepte bulunulamayacak. İnternetten alışveriş için kredi kartlarını kullanmak istedikleri takdirde müşteriler bizzat kendileri kullandıkları banka ile iletişime geçip yazılı ya da sesli yanıt sistemi üzerinden talepte bulunarak, kredi kartlarını sanal alışveriş için kullanabilecekler.

Hangi Tarihe Kadar İnternet’ten Alışveriş İçin Kredi Kartı Kullanabileceğiz?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ nun açıkladığı tarihe göre kredi kartı kullanıcıları 17 Ağustos 2017 tarihine kadar herhangi bir problem olmadan internetten alışveriş yapabilecekler.17 Ağustos 2017 tarihinden itibaren ise bireyler bankaları ile görüşüp  kredi kartlarını sanal alışverişte kullanmak için talepte bulunarak, sorunsuz bir şekilde kredi kartları ile sanal alışveriş yapmaya devam edebilecekler.

Mevcut Kullanılan Kredi Kartlarını da Kapsıyor mu?

BDDK’ nın aldığı karara göre eski kartları da kapsayacak olan bu durum milyonlarca kişi ilgilendiriyor. Mevcut kredi kartı kullanıcıları 17 Ağustos 2017 tarihine kadar sorunsuz bir şekilde internetten alışveriş yapabilecekler. Fakat bu tarihten sonra bankaları ile iletişime geçip kredi kartları ile internetten alışveriş yapmak istediklerine dair talimatta bulunmaları gerekecek. Aksi takdirde sanal alışverişe kredi kartları kapalı olacak.

Banka müşterilerinin çıkarlarının korunması için atılan bu adımın biraz olsun internet dolandırıcılıklarını azaltacağı bekleniyor. Bankalar müşterilerinin mağdur olmaması için bu durumla ilgili bilgilendirme yapmaya başlamış durumda.

Reklam Alanı 5
336x280

Üye OlŞifremi Unuttum