Kredi Kartı Borcu Kaç Gün Ödenmezse Kara Listeye Girer?

Reklam Alanı 6

Kredi Kartı Borcu Kaç Gün Ödenmezse Kara Listeye Girer?

Oldukça yaygın bir bankacılık ağına sahip ülkemizde neredeyse kredi kartı veya bir şekilde kredi borcu olmayan kişi yoktur diyebiliriz. Bu da haliyle verilen kartların veya kredilerin bir kısmında gecikme veya ödememe durumunu getiriyor. Halk arasında kara liste olarak bilenen ve bankalar tarafından kredi sicili araştırmalarında esası teşkil eden olay aslında TCMB (Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası) ve bankaların kendi aralarında kurduğu kısa adı KKB (Kredi Kayıt Bürosu) isimli iki veri tabanında tutulan kayıtlara verilen isimdir. Yani kredi kartı ödemelerini geciktiren veya ödemeyen borçluların yasal takibi neticesinde bu veri tabanlarına işlenmesi olayıdır. Halk tabiriyle kara listeye girmiş olmak artık o kişinin tekrar borç için uzun bir süre müracaat edemeyeceğini belirten bir tabirdir. Kredi kartı başvurularında veya kredi kullanım başvuruları sırasında bankalar tarafından ilk başvurulan araştırma kaynağı işte bu KKB isimli kayıt bürosudur. Fakat bu iki yapı birbirinden farklı kaynaklar içeriyor.

Sadece Kredi Kartı Kara Listeye Girmiyor!

Merkez bankası sadece sorunlu kredilerde veya sorunlu kredi kartı kayıtlarını muhafaza etmektedir. Fakat KKB tüm bankaların ortak kurduğu oldukça geniş tabanlı bir bilgi tabanıdır. Sözgelimi tüm kredi kullananlar bunların ödeme periyotları gecikmeler gibi geçmişe yönelik geniş bir tarama yapılır bankaların tüm kredi kartı ve kredi kullananları arşivlediği bir merkezdir. Aynı zamanda ödenmeyen çekler ve senetlerde yine aynı merkezler tarafından kayıt altına alınıyor. Üstelik bu kayıtlar uzun süre muhafaza ediliyor. Yani kara liste içerisine girmiş oluyorsunuz Kamuoyunda sicil affı olarak bilinen genel aflar içerisinde işte bu kayıtlarda mevcuttur. Sonuçta ticari bir sicil sayılmaktadır. Fakat bu sicil aflarında silinen sorunlu siciller merkez bankası tarafından tutulan kayıtların silinmesinden ibarettir. Yani yasal takibe uğramış bir kredi kullanıcısının kaydı merkez bankası tarafından yasal takip sona ermiş ve borç ödenmişse 5 sene sonunda silinmektedir. Fakat KKB tarafından tutulan kayıtlarda silinme zorunluluğu yoktur.

Kredi Kartı Borçlarında Yasal Takip Süreleri

Kredi kartı borcu kaç gün ödenmezse kara listeye girersiniz? Hemen belirtelim sonuçta kredi kartı borcuda kredi sayılan bir borçtur. Dolayısıyla yapmış olduğunuz harcamalar sonunda ödemeniz gereken minimum tutar ödemenin son gününde ödenmez ise banka veya kredi veren kuruluş tarafından size çeşitli iletişim araçlarınca tebliğ yapılır. Bu süre 90 gündür yani 3 aydır yine bu süre sonunda ödeme yapılmazsa bu kez yasal takip başlar. Ve kara listeye ilk adımı atmış olursunuz.

Bir önceki yazımız çocuk parası nasıl alınır hakkında bilgi almak isterseniz ziyaret edebilirsiniz.

Reklam Alanı 5
336x280

Üye OlŞifremi Unuttum