Kredi Çeken Kişi İkinci Krediyi Çekebilir mi?

Reklam Alanı 6

Kredi Çeken Kişi İkinci Krediyi Çekebilir mi?

Birçok insan günümüzde bankalardan çektiği kredi ile ev, arsa veya araç alıyor. Fakat bunun yeterli gelmediği zamanlar oluyor ve ikinci kredi çekme ihtiyacı hissediyor. Tabi bunun için öncelikle banka kredilerine bir göz atmak gerekiyor. Dönemsel olarak değişkenlik gösteren banka kredileri bankadan bankaya farklı faiz oranları ile tüketiciye kredi hizmeti sağlıyor. Öncelikle hemen şunu belirtelim banka kredisi ile ister konut alın ister başka bir mülk edinin en fazla dikkat etmeniz gereken husus iyi araştırmanız ve en uygun koşullarda kredi sunan bankayı tercih etmenizdir. Genellikle uzun vadeli ve düşük faizli krediler konut kredilerinde gerçekleşiyor. Bunun peşinden işyeri satın almak için aldığınız krediler geliyor. En yüksek faiz tüketici kredilerinde yaşanıyor. Çünkü her hangi bir mülk edinmeden ihtiyaçlarınızı giderdiğiniz bir kredinin neticesinde bankaya her hangi bir mülk bildirmiyorsunuz. Bankalarda kendilerini sağlama almak için en düşük vade en yüksek faizi bu ihtiyaç kredilerine uyguluyor.

Banka Kredi Faiz Oranları Tek Ölçümü?

Bu sorumuzun yanıtı hayır olacaktır. Bu konuyu biraz detaylandırmak gerekirse şöyle izah edebiliriz. Söz gelimi her hangi bir banka 10 yıl vadeli 0.90 sabit faiz oranıyla konut kredisi veriyor. Fakat başka bir banka 10 yıllık vadeli konut kredisinde 0.70 oranında konut kredisi imkânı sağlıyor. İlk bakışta faiz oranını dikkate aldığımızda tabi ki 0.70 faiz oranı daha uygun gibi gelebilir. Fakat ayrıntılarda bir o kadar önem taşıyor. Örneğin faizi düşük bir banka sizden her yıl alacağınız konutu kendi yapısı içindeki bir sigorta şirketinden her yıl konut sigortası ve hayat sigortası yaptırmanız koşulunu öne sürebilir. Bunun dışında kredi kullanım esnasında dosya masrafı veya buna benzer ödemeler talep ediyor olabilir. Kıyaslama yaparken tüm bu ayrıntıları dikkatle incelemenizde fayda var.

Uygun Şartlarda Birden Fazla Kredi Çekebiliyorsunuz!

Diyelim ki bir bankadan konut veya farklı kredi seçeneklerinden birini kullanarak kredinizi çektiniz. Bir süre sonra yeniden bir krediye ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu da akla şu soruyu getiriyor kredi borcu olan yeni kredi çekebilir mi? Bu sorunun yanıtı hem evet hem hayır olacaktır. Kısaca izah etmek gerekirse burada bankaların dikkat ettiği konu ilk çekilen kredinin ödeme durumudur. Yani çekmiş olduğu krediyi zamanında ve düzenli bir şekilde ödeyen kişinin ikinci kredi için başvurması halinde ödeme gücünü tekrar belgelemesi ve bankalar tarafından yapılan incelemede ilk kredisinde sorun yaşamayan kişiye ikinci hatta üçüncü krediyi verme imkânı sunuluyor. Ve illa aynı banka olacak diye bir kaide yok tüm bankalar aynı verilere ulaşabildiği için değişik bankalardan farklı kredi çekebiliyorsunuz. Tabi yine bankaların faiz oranları ve diğer uygulamalarını analiz edip seçenekleri değerlendirmek sizin tercihinize kalıyor. Hayırlı olsun.

Ayrıca kredi çekmeden önce bu krediye ne kadar uygun olduğunuzu bilmeniz gerekiyor. Kredi notu öğrenme konusuna gözatarak notunuzu öğrenebilir, o doğrultuda başvurabilirsiniz.

Reklam Alanı 5
336x280

Üye OlŞifremi Unuttum