Kredi Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Reklam Alanı 6

Kredi Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Dünya çapında kişiler maddi yetersizlik durumunda kredilere başvururlar. Bankaların desteği ile maddi sıkıntılarını hafifletmeye çalışırlar. Bankalar belli miktarda faizlerle ve kişilerin gelirine bağlı olarak ödeyebileceği kadar kredi limiti belirlerler.  Buna göre de ödeme planları hazırlanır. Kişilerin kredi kullandıkları bankaya, her ayın belli gününde kredi taksitlerini ödeme yükümlükleri vardır. Kredi ödemelerini yapmadıkları taktirde yine kişinin taahhüdüyle yapılandırma yapılır. Kişiler kredi kullandıkları bankayla iletişim kurarak Kredi borcu nasıl yapılandırılır hakkında bilgi alırlar. Banka müşteri memnuniyeti ve inisiyatiflerini kullanarak, yine kişilere özel fırsatlar sunarlar. Ödeme planı tekrar gözden geçirilerek yapılandırma yani tekrar taksitlendirme yapılır. Kredi yapılandırma işleminden yüksek tutarda ödeme yapan kişilerde yararlanmaktadır. Ödeme planında belirttikleri tutarın üzerinde ödeme yapıldığında faiz oranı düştüğü için ödemelerde daha az olacaktır. Bu nedenle tekrar yapılandırmaya gidebileceklerdir.

 

Kredi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Günümüzde şu an takipte ve yapılandırılmış olan birçok kredi dosyaları vardır. Son yapılan araştırmaya göre ülkemiz genelinde %50 oranında kişilerin ödenmemiş kredi borçları bulunmaktadır. Bu da ortalama borç düzeyinin bankalara olan krediler olduğunu gösterir. Banka kredisi kullanan, güncel ödeme tutarından daha yüksek miktarda ödeme yapan ve kredi borçlarını gününde ödeyemeyen kişiler, kredi borcu yapılandırma yoluna başvururlar. Gününde ödeme yapılmayan, yapılandırma yapılan kredi o zamana kadar ödenmiş olsa dahi, tekrar artı faiz ekleme durumuna geçer. Taahhüt edilen ödeme gerçekleşmediği için banka bu hakkı kendinde saklı tutar. Sözleşme genelinde bu tür maddelerde bulunmaktadır. Erken ödeme durumunda ve ödeme gününün geçmesi durumunda yapılandırma hakkı müşterinindir. Ödeme yapılmayan kredi için kısa bir süre sonra, banka kişilere ödeme bilgilendirme mesajı gönderir. Gerek duyulursa kişiler arama yaparak teyit ederler. Borçlu olan kişiler yetkili kişiler ile görüşürken tekrar taksit nasıl yapılır bunu öğrenirler ve görüşme sağlandıktan sonra sözlü taahhüt etmiş olurlar. Kredi borcu yapılandırma kişilerin bankalarla yaptığı sözleşmede, maddeler arasında yer almaktadır. Taraflar birbirlerine karşı belirttikleri sözün ilk sorumluluklarını yerine getirmek zorundadırlar. Sözleşmede belirtilen şartlar yerine getirilmediğinde taraflar mahkeme yoluna başvurabilirler.

Ülkemizde genel olarak en çok kullanılan banka kredisi, konut kredisi ve iş kredisidir. Kullanılan bu kredilerin miktarı fazla olduğu için kişiler ya ödemede zorluk çekerler ya da düşük faizden yararlanmak için bir kısmını öderler. Bankalar her müşterisinin güvenlik ve memnuniyeti açısından, onların istek ve arzularına göre yapılandırma yapabilirler. Yapılandırma yapılan borç kredileri ödeme zorluğu için yapılandırıldı ise o yapılandırma dahilindeki plana uyulması gerekmektedir.  Aksi taktirde bankalar tekrar yapılandırma yapmama hakkına sahiptirler. Bu durumda banka, borçluya var olan kredi borcunun tamamını ödemesi gerektiğini bildirmektedir. Bu ödemeyi de gerçekleştirmediği taktirde, kredi dosyası icra mahkemesine aktarılır. Banka Avukatları tarafından dava açılır. Gereken ödeme için anlaşma sağlanmaya çalışılır.

Ayrıca kredi notu öğrenme konusuna gözatarak kredi başvurusu yapmadan önce ne kadar şansınızın olduğunu öğrenebilirsiniz.

Reklam Alanı 5
336x280

Üye OlŞifremi Unuttum