KOSGEB Kadın Girişimci Kredisi Şartları

Reklam Alanı 6

KOSGEB Kadın Girişimci Kredisi Şartları

KOSGEB 1990 yılından beri yaklaşık 26 senedir ülkemizde üretimi ve üretim verimliliğini arttırmak için küçük çaplı üreticileri destekleyen bir kuruluştur. KOSGEB çalışmaları arasında girişimcilik eğitimleri, hibe destekleri, işletme ihtiyaçlarının karşılanması için yatırımlar şeklinde pek çok hizmet bulunmaktadır. KOSGEB’in kadın girişimcilere özel hibe yardımları bulunmakta, KOSGEB faaliyetleri sayesinde üreten ve ekonomiye katkıda bulunan kadınlarımız sayısı her geçen gün artmaktadır.

KOSGEB Kadın Girişimci Kredisi İçin Yapılması Gerekenler

2017 yılında KOSGEB tarafından girişimcilere tahsis edilen kredi miktarı artacağı belirtildi fakat istenen belgelere ilişkin bir değişiklik ilan edilmedi. Kadın girişimci kredi şartları 2017 yılı içinde şu şekildedir:

  • Girişimcilerin KOSGEB kredilerinden yararlanmaları içim ilk olarak KOSGEB kursları olarak ifade edilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine katılmaları gerekmektedir. Bu kurslar yaklaşık olarak 3 ay sürmektedir. Gerçekleştirilen eğitimi başarı ila tamamlayan girişimcilere verilen sertifika hibe destekleri ve kredilerden faydalanmak için gerekli olan ilk basamaktır. Bu kurslar illere göre farklılık göstermekle birlikte belediyeler. Üniversiteleri, çeşitli meslek ve sanayi odaları ile KOSGEB merkezleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Uygulamaları girişimcilik eğitimleri ücretsizdir.
  • Girişimcilik sertifikasının alınmasından sonra girişimcilerin kredi ve hibe desteği için Girişimcilik Destek programına başvuru gerekmektedir. Kadın girişimciler için 2017 yılı kredi desteği miktarı 50.000 TL üzerinde olacağı tahmin edilmektedir. Girişimciler eğitimin ardından KOSGEB resmi internet sitesi üzerinden veri tabanına kayıt olabilirler.
  • Veri tabanına kayıt işleminin tamamlanması üzerine girişimciler KOSGEB resmi web sayfası üzerinden giriş işlemini tamamlayabilirler.
  • Siteme giriş işleminin ardından Kobi beyannamesi doldurulmak zorunludur. Beyannamenin doldurulmasının ardından çıktısı alınmalıdır. İşlemlerde ve bilgilerde bir hata olması durumunda alınana çıktı ile sistemde ki bilgiler karşılaştırılmaktadır.
  • Kredi başvurusu için gerekli olan son adımda internet üzerinden tamamlanmaktadır. Sistem üzerinden yeni girişimci destek başvurusu ekranına gelerek başvur butonuna tıklanması gerekmektedir.

Kadın Girişimci Kuruluş Desteği

İşletme kuruluş desteği kadın ve özürlü girişimcileri için geri ödemesiz olarak maksimum 3.000 TL olarak tahsis edilmektedir. Bu geri ödemesiz hibe işletmenin kuruluş masrafları, sicil ve oda kaydı, noter masrafları gibi giderler için verilmektedir.

İşletme Donanım Desteği

Destek işletmenin donanımsal ihtiyaçları için tahsis edilen bir kredidir. 12 ay içerisinde işletmeye alınacak olan makine, ofis malzemeleri, işletme için gerekli alet ve hammadde için kullanılabilmektedir. İşletme donanım desteği için üst sınır 15.000 TL’dir.

İşletme Giderleri Desteği

İşletme giderleri desteği işletmenin 24 aylık elektrik, su gibi giderlerinin karşılanması için tahsis edilen bir destektir. Maksimum bedeli 12.000 TL olup her ay için verilebilecek üst meblağ 1.000 TL’dir. Bu ücrete personel giderleri de dâhil edilmektedir. Asgari geçim miktarını ödemek için hibe desteği uygulanamaz. Telekomünikasyon giderleri ve yakıt giderleri için işletme gider desteği sağlanabilir.

KOSGEB faizsiz kredi ile ilgili olan konumuzu ziyaret ederek kendinize en uygun kredi çeşidini seçebilirsiniz.

Reklam Alanı 5
336x280

Üye OlŞifremi Unuttum