KOSGEB Desteği için Gerekli Belgeler

Reklam Alanı 6

KOSGEB Desteği için Gerekli Belgeler

KOSGEB (Küçük ve orta ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) adından anlaşılacağı üzere bu tür işletmelerin geliştirilmesini hedefleyen ve bu kriterleri yerine getirenlerin düşük faizli veya yerine göre uzun vadeye yayılan ödeme seçenekli kredilerini sağlayarak söz konusu işletmelerin varlığını sürdürebilmelerini sağlayan bir destekleme kurumudur. İşletmenizin ihtiyaç duyduğu yatırımları yapabilmesine olanak sağlayan bu sistem sayesinde ülkemizde başta istihdam olmak üzere pek çok faydası bulunan küçük ve orta boy işletmelerin sürekli olarak devamını sağlamak toplumsal kalkınmaya giden yolda önemli bir aşamadır. Tabi bu kredilerden faydalanabilmek sizden talep edilecek  KOSGEB gerekli belgeleri işletme sahipleri tarafından hazırlanarak kredi için uygun şartlar  yerine getirilmelidir.

Kobi Desteği için Öncelikle Neler Yapmalıyım?

Bir işletmeniz varsa ve KOSGEB kredisinden yararlanmak istiyorsanız, yapmanız gereken ilk öncelikli işiniz KOSGEB veri tabanına işletmenizi kayıt ettirmenizdir. Bunun için KOSGEB resmi  Web sayfası üzerinden giriş yaparak sistem tarafından yönlendirme ile gerekli bilgileri eksiksiz bir şekilde giriş yapmanız yeterli olacaktır. Ancak kredi şartları 2017  yılına göre yeniden uyarlandığı için sadece evraklar bununla sınırlı değildir veri tabanına kayıt birinci aşamadır. Gelelim ikinci aşamaya veri tabanına kayıt yaptırdıktan sonra. Veri tabanı sistemi üzerinde yapmış olduğunuz düzenlemelerin çıktılarını döktürüp fotokopileri ile birlikte evrakları KOSGEB kurumuna ulaştırmanız gerekiyor.

Hangi Belgeler Gerekiyor?

Peki hangi belgeler gerekiyor? Öncelikle KOSGEB için girişimci, yeni girişimci veya hali hazırda işletme sahibi olmanız gerekiyor.

1-KOBİ bilgi dokümanı

2-Oda faaliyet belgesi

3-İşletmeye ait imza sirküleri ve imza beyannamesi

4-Ticaret sicil gazetesi

5-KOBİ beyannamesi

Bu belgelerin fotokopileri ile birlikte hazır bulundurulması gerekiyor. Bunun yanı sıra 70 saatlik KOBİ eğitimi almanız ve bunun sonunda başarılı olmanız halinde artık destek programına başvurabilirsiniz.

Başvuruda bulunabilmeniz için KOBİ beyannameniz, KOSGEB başvuru formu (kaşeli ve imzalı olmak zorunda),KOBİ bilgi dokümanı ve destek programına ait başvuru formu gerekiyor. Tüm bu şartları yerine getirdikten sonra ihtiyaç duyduğunuz kredi sizlere çeşitli seçeneklerde sunuluyor. Örneğin 2000 TL rakamlarda geri ödemesiz krediler bile mevcuttur. Ayrıntılı seçenekleri başvurunuz sırasında öğrenebilirsiniz veya KOSGEB resmi sayfasından ulaşabilirsiniz.

KOSGEB iş planı örneği ile ilgili olan bir önceki konumuzu da ziyaret etmek istermisin? Kendin için oldukça önemli bilgileri edinmen gerekiyor.

Reklam Alanı 5
336x280

Üye OlŞifremi Unuttum