Garanti Bankası Kredi Notu Öğrenme

Reklam Alanı 6

Garanti Bankası Kredi Notu Öğrenme

Garanti Bankası müşterilerinin bankalar ile yaptıkları prosedürler sonucu, verilerin toplanılarak analiz edilmesi sonucu, bireyler ile verilen finansal bir puan sistemi oluşmaktadır. Kredi notu, bireyler için bankaların kredi verirken hesaplama yaptıkları önemli bir referans notu olmaktadır. Bireylerin kredi ya da kredi kartı ödeme performansları çerçevesinde, yani ödeme düzenlerinin bir yansıması olmaktadır. Kredi notu, bankaların kredi verme işlemlerini gerçekleştirirken tek olmasa da en önemli kredi verme, kişiyi finansal olarak değerlendirme kriterleri arasında yer almaktadır.

Bireylerin finansal tüm prosedür hareketleri ve finansal geçmişleri kredi kayıt bürosunda toplanarak analiz edilmektedir. Kredi kayıt bürosu, Türkiye’nin ilk ve tek kredi bürosu olma özelliğini sunmaktadır. 11 Nisan 1995’te faaliyetlerini başlatan ve 9 banka ortaklığından oluşan bir kuruluş olma özelliğine sahiptir. Kredi kayıt bürosunu kuran bankalar arasında Akbank, Denizbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Şekerbank, Vakıfbank, Yapı Kredi, Ziraat Bankası yer almaktadır. Kredi kayıt bürosu ilk zamanlarda kurumsal müşterilere hizmet vermiştir ancak daha sonra 2014’te Findeks’i kurarak hem kurumsal müşteriler için hem de bireysel müşteriler için hizmet vermeye başlamıştır.

Kredi Notu Öğrenme

Banka müşterisi olmayan kişiler ve banka müşterilerinin kredi notu öğrenmek için finansal geçmişlerinin tamamı kredi kayıt bürosunda toplanıp hesaplanır ve toplanmış olan tüm veriler sonucunda kişi veya kişilere, kredi verilmesine makul olup olmadığı incelenerek değerlendirilmektedir. Kredi notu Nasıl Yapılır sorusuna cevap olarak “Kredi notunu belirleyen sayısal aralıklar bulunmaktadır ve kişilerin finansal geçmişleri değerlendirirken bu sayısal verilerden faydalanılmaktadır” cevabı verilebilmektedir. Bu sayı aralıkları 0 ile 1900 arasında olmaktadır. 0 en riskli ve bankalar tarafından katiyet ile güven vermemiş bir puandır olmaktadır. 1900 ise en makul ve bankaların güvenini en hızlı şekilde rahat biçimde kazanan bir puan şeklidir. Bankalar kendi bünyelerinde oluşturmuş oldukları risk sistemleri ile müşterilerine kredi vermek veya vermemek konusu ile ilgili son etaba gelip, kararlarını vermektedirler. Eğer kredi notunuz düşük bir puana sahip ise, bankalar diğer güvencelerinizi sunmanızı talep etmektedirler. Örnek olarak; kefil, teminat olarak gösterilebilecek mal varlığı v.b gibi.

Bankalar, kredi notu düşük olan müşteriler için finansal riske sahip olduklarını düşünmekten yola çıkarak, finansal isteklerini değerlendirme altına almamaktadır. Böylece hem çok daha fazla zaman kazanırlar hem de personellerinin zaman tasarrufu etmelerine imkân sağlamaktadırlar. Kredi notu yüksek olan müşteri ekstra herhangi bir güvence göstermesine gerek görülmemektedir. Yüksek kredi notu olan müşteri zaten otomatik olarak kendi kendisinin referansı olmaktadır.

Reklam Alanı 5
336x280

Üye OlŞifremi Unuttum