Findeks Kredi Notu Öğrenme ve Hesaplama 2017

Reklam Alanı 6

Findeks Kredi Notu Öğrenme ve Hesaplama 2017

Kredi almak isteyenlerdenseniz, ancak kredi notu adı verilen bir tanıma takıldıysanız, bu ne demek bilmiyorsanız, kredi notunuzun kaç olduğunu biliyor ancak nasıl yükselteceğinizi bilmiyorsanız, şimdi anlatacaklarımız tam da size göre olabilir. Bildiğini gibi insanlar her gün çeşitli sebeplerden ötürü paraya ihtiyaç duyabilmektedir. Para bulmak isteyen kişiler bu parayı maaşlarından arttırabilir, eski eşyalarını satarak elde edinebilir ya da eski usül yöntemlerden birisi olan akrabalardan para isteme metodunu da kullanabilir.

Ancak günümüzde bu yöntemi seçen kişi sayısı oldukça azdır. Bunun en büyük sebepleri arasında bankaların kişilere kredi vermekte olması yer almaktadır. Kişilerin kredi alıp alamayacaklarını belirlemek için ise önlerinde birkaç yöntem bulunmaktadır.

Findeks Nedir?

Günümüzde bankaların kredi vermeleri sebebi ile bankadan kredi alan, ancak daha sonra almış olduğu bu kredileri ödeyemeyen ve evine ne yazık ki icra gelmekte olan onlarca sayıda kişi bulunmaktadır. Kredi kartı ya da doğrudan kredi borçlularının sayıca fazla olması, Türkiye Bankalar Birliği’ ni yeni bir proje geliştirmeye itmiştir. Bu proje daha sonra Findeks adıyla ünlenmiş ve şu anda da oldukça kredi almak isteyen neredeyse herkes tarafından kullanılmaktadır. Peki Findeks ne işe yaramaktadır? Findeks kişilerin daha önce yapmış oldukları harcamalara ya da ödemelere ilişkin, sicillerinde bir puan belirlenmiş olmasıdır.

Kişiler bu sebepten ötürü oldukça dikkat etmektedirler. Findeks puanlarının yüksek olan kişiler rahat bir şekilde kredi alabilme imkanı sunmaktadır. Bununla birlikte kredi puanları yüksek olan kişilerin de kredi alabilmeleri zaman zaman mümkün olmayabilmektedir. Bunun da en büyük nedeni kişinin daha önce bulunan bir kredisi bulunması ya da gelirinin kredi almaya yetmiyor oluşu gibi detaylar bulunmaktadır. Findeks, bir not sistemidir ve bu sisteme bağlanarak kredi puanlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Kredi puanlarınızın minimum tutarının ve maksimum puanın kaç olduğunu öğrenmek istiyorsanız ise bu rakamın 0 ila 1900 arasında olduğunu da gözlemleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra Findeks sayesinde birbirinden değişik bilgiler de öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda bu sistem sayesinde hangi bankaya ne kadar borcunuz olduğunu, hangi ödemeleri yapıp hangilerini yapmadığınızı, Türkiye’ ye göre ne derece puanınızın yüksek olduğunu ve alt sınırın neresinde kaldığınızı da öğrenmeniz de mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra Findeks sayesinde kredi notunuzu öğrenebilir ve kredi alıp alamayacağınıza ilişkin birçok detayı da bu sayede de öğrenmiş olabilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Öğrenme ve Hesaplama

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu hesaplamaya yönelik birçok detay bulunmaktadır. Ancak bu TBB yani Türkiye Bankalar Birliği tarafından düzenli olarak takip edilir. Kişilerin bütün kredi geçmişleri bu noktada detaylıca incelenir ve bundan sonra da kişiler için bir not belirlenir. Bu not kişinin harcama yapıp yapmamasına, ödemelerini düzenli şekilde takip edip etmemesine göre pek çok şeye göre şekillenebilmektedir. Kişinin kredi kullandığı dönem boyunca elde ettiği puan da sürekli güncellenir.

Kredi puanlarını yükseltmek isteyenler arasındaysanız, bu noktada dikkat etmeniz gereken belirli detaylar bulunmaktadır. Bu detaylar arasında da ilk sırayı herkesin rahatlıkla tahmin edebileceği gibi düzenli olarak ödemeler yapmak yer almaktadır. Ödemelerinizi düzenli hatta bir kısmı son ödeme tarihi gelmeden ödemeniz halinde bu sizin kredi notu tablosuna ekstra puan olarak geri dönecektir. Kredi puanlarınızı yükseltmenin en önemli sebeplerinden birisi de kişinin kötü olası bir duruma düştüğü zaman bankalardan kredi almak için ya da kredi kartı almak için başvuracak olmasıdır.

Nasıl hesaplanır sorusunun cevabı ise otomatik olarak şeklinde cevaplanabilir. Zira Findeks’ teki puanınız her ödeme gününde düzenli olarak güncellenmektedir. Borcunuzun asgari tutarını ödememeniz halinde ise düzenli olarak kredi puanınız düşüş göstermektedir. Dolaysıyla bu hiç de iyi bir fikir değildir. Eğer kendinizi garanti altında hissetmek istiyorsanız ve düzenli olarak kredi almak istiyorsanız bu aşamada ödemelerinize gerçekten dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kredi Notu Öğrenme

Yukarıda da söylediğimiz gibi 0 ve 1900 arasında derecelenen puanınız sizin kredi notunuzdur ve eğer bankaya kredi çekmek amacıyla bankaya başvuruyorsanız kredi almak için notunuzun alt sınırı tutturuyor olması gerekmektedir. Bu alt sınır ise birçok bankada 1600 olarak belirlenmiştir. Ancak bazı bankalar belli dönemlerde bu notu 1700’ e dahi çekebilmektedir. Zaman zaman ise bankalar kredi satabilmek için ihtiyaç duyulan minimum kredi notunu düşürmektedir.

Bu durumda ise kredi notu 1500 olan kişilerin dahi kredi alabilmeleri için fırsat doğmaktadır. 2017 yılında kredi almak isteyenler için Findeks puanını öğrenmenin yollarından birisi de internet sitesi üzerinden doğruca internet sitesine bağlanmak olarak dikkat çekmektedir. Yalnızca 7 tl karşılığında siz de kredi puanınızı öğrenebilir ve böylece de kredi alıp alamayacağınızı da öğrenebilirsiniz. Kredi almaya puanı yetmeyen vatandaşlar için ise bir süre daha ödemeleri düzenli şekilde yapmak önerilen durumlar arasında yer almaktadır. Bir süre daha ödemelerinizi düzgün şekilde yamanız halinde siz de bankaya kredi almak için başvuru yapabilirsiniz.

Reklam Alanı 5
336x280

Üye OlŞifremi Unuttum