Dosya Masrafı Olmayan İhtiyaç Kredisi 2017

Reklam Alanı 6

Dosya Masrafı Olmayan İhtiyaç Kredisi 2017

Çağımızda birçok insanın banka kredisi çekmeye ihtiyaç duyması ve birçok bankanın birçok seçenek sunması insanları otomatik olarak kendisi için en avantajlı olan bankayı tercih etmesi gibi bir sonuç doğurmaktadır. Bu yazımızda insanların ihtiyaç kredisi çekeceği firmayı tercih etmeden önce söz konusu seçim için önemli bir etken olan dosya masrafını, dosya masrafsız krediyi ve dosya masrafı olmayan kredinin nasıl alınacağını inceleyeceğiz. Bu yazımızın 2017 için geçerli olduğunu belirttikten sonra yazımıza geçebiliriz

İhtiyaç Kredisi Nedir ?

Öncelikle krediyi tanıyalım kredi insanların ekstra paraya ihtiyaç duyması sonucu bankalardan borç almaktır. Alınan paranın  belli bir süre sonra üzerine biraz daha konularak geri ödemesine kredi denir. Bu krediler örnek olarak ihtiyaç kredisi, ev kredisi, Tüketici kredisi verilebilir. Bu kredilerin aralarındaki fark ise verilen paralar, maksimum vadesi gibi farklar mevcut. Bizim asıl konumuz olan ihtiyaç kredisi bankaların kişilere 48 ay vade ile kullanabilecekleri en fazla 100.000 TL para vermesidir.

Dosya Masrafı Nedir ?

Dosya masrafı 2014 yılında meydana gelen “Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği” ile çekilen kredi tutarının en fazla binde 5’i olarak alınabilen ücrete verilen isimdir. Günümüzde iptaliyle sık sık gündeme gelmektedir . Bir başka tanım yaparsak  Bankaların kredi ürünlerinden yararlanırken, belirli oranlarda yaptığı kesintidir. Bu kesintinin öne sürülen sebebi dosyalara yapılan masraf da denilse asıl kesinti başka masrafların bu adla alınmasıdır denebilir. Yasal olarak dosya masrafı adı altında alınacak para 500 TL ’ yi geçememelidir .

Dosya Masrafını Geri Almak Mümkün Müdür ?

Bir bakıma evet olmasının yanı sıra bir bakıma da mümkün değildir. Öncelikle Tüketici Hakem Heyetini tanıyıp ardından asıl sorumuza cevap vereceğiz Tüketici Hakem Heyeti ; En basit tanımıyla üretici ve tüketici arasındaki sorunları tarafsız bir şekilde çözen devlet kurumudur. Daha da detaya inecek olursak Tüketici Hakem Heyeti, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 66 – 72 maddeleri ile görevi ve sistemi tanımlanan, tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara çözüm bulmak amacıyla kurulan heyetlerdir. Asıl sorumuza gelince Tüketici ve banka arasında yapılan Tüketici Kredi Sözleşmesi iki tarafa da borç yükleyen ve karşılık sorumluluk ve haklar  içeren  bir yazılı belgedir. Bankalar bu sözleşemeye dayanarak yaptığı bütün masrafları tüketiciden talep etme hakkına sahiptir. Ancak, bankanın tüketiciden yapılan giderleri talep edebilmesi için bunların haklı, makul ve aynı zamanda belgelendirilmesi resmi zorunluktur. Banka yapılan sözleşmeye dayanarak hiçbir belgesiz ve açıklama yapmadan hiç bir ücret talep edemez. Taraflar arasında yapılan yazılı anlaşmada  bankanın alabileceği meblağ’ ya ilişkin durumlar “Haksız Şart” niteliğinde olduğu için bireye bağlamaz. Özellikle Kasım 2014’ten önce bankaların kredi işlemleri için almış oldukları masrafları hiçbir yasaya uygun gösterilmiyor, hatta yasal olmayan davranışlar olduğu da söylenebilir. Son dönemde bazı banka ücret kesimlerini o kadar abartmıştı ki ipotek kaldırma işlemleri, SMS gönderimi vb. durumlarında bile müşterilerinden çeşitli meblağlar talep ediliyordu. Zaten bu durumun sonucu olarak da yasal düzenlemeler geldi. Yukarıda bahsi geçen dosya masrafı kapsamına giren ücretler için ikamet ettiğiniz veya işlemin yapıldığı ilçe kaymakamlıklarında yer alan Tüketici Hakem Heyetlerine ilgili banka/finans kuruluşundan  kredi kullanımına ilişkin almış olduğunuz belge (dekont) ile birlikte başvuruda bulunabilirsiniz. Bankadan alınacak olan dekont üzerinde alınan meblağların yazması yeterlidir. İlçe hakem heyetine banka/finans kuruluşundan almış olduğunuz dekont ile başvuruda bulunurken bir belge dolduruyorsunuz ve hakem heyeti 1 ile 6 ay arasında size olumlu veya olumsuz bir karar bildiriyor. Söz konusu zaman akışında siz de internet sitesi ve kaymakamlık üzerinde tam kontrol sağlayabiliyorsunuz.

Kredi notu hesaplama işlemleri için ilgili konumuzu ziyaret edebilirsiniz, zira en uygun kaynaklardan birisidir.

Reklam Alanı 5
336x280

Üye OlŞifremi Unuttum