Çocuk Parası Nedir, Nasıl Alınır?

Reklam Alanı 6

Çocuk Parası Nedir, Nasıl Alınır?

Sosyal yardım çerçevesinde ve nüfusun gençleştirilmesini teşvik etmek için son yıllarda yeni bir ücret ödenmektedir. Kamuoyunda Çocuk parası olarak bilinen bu sistem gelir düzeyini arttırma ve teşvik amacını taşımaktadır. Ve bu uygulama 2015 yılından bu yana ülkemizde hayata geçmiştir. Bunun için TC vatandaşı olmak yeterli olmaktadır. Çocuk parası her çocuk başına verilmektedir. Aslında bu kavram doğum parası şeklindedir fakat aynı zamanda çocuk parası olarak da geçmektedir. Yani normal şartlarda anneye verilen bu para kanunla düzenlenmiş durumlarda babaya da verilebiliyor. Tabi annenin sağ ve Türk vatandaşı olması ilk şarttır. Bu para genç nüfus oluşturmaya çalışan birçok ülke tarafından uygulanmaktadır. 15 Mayıs 2015 itibariyle yasalaşan ve yürürlüğe giren kanun kapsamında ailelere ilk çocuktan itibaren üçüncü çocuğa kadar değişkenlik gösteren miktarlarda ödeme yapılmaktadır.

Uygulamadan Nasıl Faydalanırız?

Çocuk yardımı nasıl alınır bilmeyenler için nasıl bir yol izleyecekleri ile ilgili kısa bir açıklamada bulunalım. Bu uygulamadan faydalanabilmek için öncelikle kimlik paylaşım sisteminde kayıtlarınızın bulunması gerekiyor. Bunun yanı sıra 5901 sayılı TC vatandaşlığı 28. Madde kapsamında mavi kart hükümlerine tabi olanlarda yardımlardan faydalanabilmektedir. Doğumu takip eden süreçte bağlı bulunduğunuz kuruma durumu bildirmeniz gerekiyor. Daha sonra kanun kapsamında ilgili bakanlığa verilen bütçeden bu yardımlar bir defaya mahsus olmak üzere yapılmaktadır. Belirlenen miktar çerçevesinde kamu çalışanları kurumlarından maaşlarına ilave olarak, kamu dışındaki çalışanlar ise anlaşmalı bankalar ve PTT aracılığı ile paralarını alabiliyorlar. Bir ayrıntı daha paylaşalım bu yardımlardan gurbetçi vatandaşlarımızda yararlanabiliyor. Üstelik anne veya babadan biri Türk vatandaşı değilse yardım Türk vatandaşı olana veriliyor.

Ücretlendirme Hangi Kriterlere Göre Belirleniyor?

Çocuk bakım parası nasıl hesaplanır

En çok sorulan sorulardan biride her bir çocuk için ödenen miktar nedir sorusudur. Söz konusu yardımda esas alınan üç çocuğun her biri için farklı ücretlendirmeler bulunmaktadır. Yukarda belirttiğimiz şartlarda gerçekleşmiş ilk doğumda birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca kanunda işçiler için ayrı bir öncelik gösterilmiş ve toplu sözleşme esasları çerçevesinde işçinin ister kendisi, isterse eşi doğum yapmış olsun bu para doğrudan işçiye verilebilmektedir. Çocuk parası için farklı bir ayrıcalık ise bu paranın her hangi bir şekilde haczedilemez olmasıdır. Bunun dışında hiçbir vergi kesintisi yapılmamaktadır. Tüm bunların yanı sıra asgari ücretle çalışan kadının hamilelik izni ve doğum yardımı alabilmesi mümkündür. 16 haftalık bir izin sürecinde iş göremezlik durumu için ödenen miktar olarak yaklaşık 4099 TL olarak belirlenmiştir. Bu sistemle yardım hakkı kazananlar ise PTT şubelerinden veya Ziraat bankasından ödemelerini alabiliyorlar. Hak sahipleri tüm illerde bulunan Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı il müdürlüklerine başvurmak suretiyle yardımlarını alabiliyor.

Bir önceki yazımız olan Halkbank 2017 Esnaf Kredileri konusuna bakınabilirsiniz.

Reklam Alanı 5
336x280

Üye OlŞifremi Unuttum