Büyükanne Çocuk Bakım Parası Nasıl Alınır?

Reklam Alanı 6

Büyükanne Çocuk Bakım Parası Nasıl Alınır?

Büyükanneler torunlarına bakarak artık çocuk parası alma hakkına sahip olacak. 2017 ayı itibariyle artık devlet tarafından çocuk bakım paralarının alacağı yönünde duyurular gerçekleştirildi. Anneanne ve babaanneler Mart ayı itibariyle torunlarına bakıp paralarını alacaklardır. Mart ayında çocuklara bakılıp Nisan ayında da maaşları yatırılacaktır. Bunun için bir takım şartların da talep edildiğini söylemek isteriz. Bu şartların başında şişe devlet desteği aracılığı ile maaşa bağlanmak için öncellikle 65 yaş altından küçük olmanız gerekmektedir. 65 yaş yaşının altında olan ve doktor raporuyla çocuklara bakabileceği tasdiklenmiş olan büyük anneler torunlarına bakarak maaş alacaklar.

Büyükanne Çocuk Bakım Parası Alma Şartları

Kısa zaman içerisinde böyle bir müjdenin verilmesi ile birlikte doğal olarak çocuk bakım parası almak adına ne gibi şartlara sahip olunması gerektiği araştırılmaya başlanmış oldu. Bunun için şu şartlara uygun olmanız önemlidir.

  • İlk öncellikle Türk vatandaşı olmanız gerekir.
  • Devlet tarafından belirtilmiş olan iller de ikamet ediyor olmalısınız
  • Anne ve çocuğun aynı evde ve büyük annenin de aynı çevre koşulları içerisinde yaşaması gerekiyor
  • Annenin yaşı ise en az 18 olması gerekiyor
  • Bakımı üstlenilecek çocuğun 3 yaşını doldurmaması gerekiyor
  • Annenin sigortalı bir işte çalışması
  • Büyükannenin çocuğa bakması için herhangi bir hem psikolojik hem de fiziksel bir rahatsızlığının olmaması gerekiyor.

Büyükanne Çocuk Bakım Parası Başvuru Tarihleri

Başvuru da bulunmak isteyen büyükanne bireylerinin her biri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın resmi web portalını ziyaret ederek (www.csgb.gov.tr), forma tüm bilgileri girip başvuru da bulunabilme hakkına sahip olacaklardır. Eğer ki elektronik ortam aracılığı ile değil de bizzat şubelerin yolunu tutmak isteyen kişiler içinde yaşadığınız il sınırları içerisinde yer alan Çalışma ve İş Kurumu ya da Sosyal Güvenlik İl Kurumu Müdürlüğüne gitmeniz gerekmektedir.

Özellikle belirtmek istediğimiz önemli hususlardan birisi de başvurular 9 Şubat itibariyle başlamış olup 28 Şubat Salı Gününe kadar devam edecek. Bu süre zarfında eğer sizlerde hala başvuru yapmadıysanız bir an önce başvurularınızı yapabilmek adına hemen ilgili kurumlara müracaat etmeniz yeterli olacaktır. Böylelikle bakım parası nasıl alınır diye merak eden kişiler başvurularını gerek giderek gerekirse de elektronik ortamlar aracılığı ile yaparak en kısa zaman dilimi içerisinde onaylanmasını sağlayacaklar. Ayrıca Tekirdağ, İstanbul, Bursa, İzmir, Sakarya, Konya, Antalya, Ankara, Kayseri, Gaziantep illeri içerisinde bulunan kişiler başvuruda bulunacak.

Benzer bir yazımız olan Çocuk parası nasıl alınır konusunu okumaya davetlisiniz.

Reklam Alanı 5
336x280

Üye OlŞifremi Unuttum