Başbakanlık Bursu Nasıl Alınır?

Reklam Alanı 6

Başbakanlık Bursu Nasıl Alınır?

Başbakanlık bursu, YURTKUR sistemi tarafından karşılığı olmadan, geri ödemesiz olarak, üniversite okuyan öğrencilere verilen burstur. Maddi durumu yetersiz olan öğrenciler için planlanmış olan bu proje, 2006 yılından bu yana yürürlüktedir. Burs alabilmek için, öğrencilerin maddi durum yetersizliği olması şarttır. Herhangi bir maaşı veya geliri olmaması gerekmektedir. Tüm şartlar olumlu olduğu taktirde, öğrencilerin başbakanlık bursu almaya hak kazananlar arasında olacaktır. Üniversite öğrencilerinin sınavı kazandıklarını öğrendikleri an düşündükleri konu, Başbakanlık bursu nasıl alınır olur. Başbakanlık bursu için gerekli şartlar öğrencide bulunuyorsa, kredi yurtlar kurumuna(KYK) başvuru yapmaları gerekmektedir. Gerekli evraklarla bulunduğu bölgenin kampüsüne giderek veya YURTKUR işlem binasının ilgili bölümlerinden başvuru yapabilirsiniz.

2017 Başbakanlık Bursu Alma

Başbakanlık bursu, üniversitelerin eğitim süresi boyunca, öğrenci okuldan ilişiği kesilene kadar verilir. Başarı derecesine göre değişkenlik sağlayan öğrenim bursu, bir sonraki yıllarda başarı ortalamasına göre geri ödemeli veya karşılıksız burs olarak belirlenir. Eğer not ortalaması bir önceki yıla göre düşük olursa, burs öğrenim kredisi olarak sisteme geçer ve farklı bir hesapta öğrenim tamamlanana kadar verilir. Eğitim süreci boyunca, okul harçları da başbakanlık bursuna dahil olmaktadır. 2017 yılında Başbakanlık bursu alma için yeni sistemler belirlenmiştir. Ülkemiz içinde kullanabileceğimiz, kişiye özel e-devlet portalında bütün işlemler mevcuttur. E-devlet kanalı ile nasıl yapılır sorusunun cevabına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. E-devlet portalına T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak, kyk onay işlemleri modülünden onaylayarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Bu sistemin başlamasıyla birlikte öğrencilerin noter masrafları da ortadan kalkmıştır. Başvurunuz hakkındaki bilgileri ve sonuçları bir süre sonra sisteme tekrar giriş yaparak sorgulayabilir ya da bağlı bulunduğunuz YURTKUR işlem binalarından öğrenebilirsiniz. Ayrıca e-devlet şifresi olmayanlar okuldan başvuru formu alarak ve istenilen evrakları tamamlayarak ilgili bölüme teslim ederek başvurularını oluşturabilirler.

Başbakanlık bursu için reşit olmayan öğrenciler e-devlet şifresi alamadıkları için, burs onay işlemlerini vasisi ile birlikte kredi yurtlar kurumu giderek ilgili bölüme başvuru yapacaktır. Vasisi şehir dışında olan ya da olduğu yere gitme imkânı olmayan öğrenciler, velisinin noter onaylı muvafakat name ile yurt müdürlüklerine giderek burs onay işlemlerini ilgili kişiler yardımı ile yapabilecekler. Yetkili kişilerce ayrıntılı bir şekilde araştırılarak, burs almaya hak kazanan öğrenciler listesi, okullarında veya kyk’nın internet adreslerinde yayınlanacaktır. Başbakanlık bursu almaya hak kazanmanız durumunda anlaşmalı bankalarla irtibata geçip, hesap kartı ve burs hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca eğer kredi borcunuz varsa kredi borcu yapılandırma konusuna bakınarak kendiniz için en uygun planı uygulayabilirsiniz.

Reklam Alanı 5
336x280

Üye OlŞifremi Unuttum